קונסטלציה משפחתית מערכתית

הקונסטלציה המשפחתית הינה דרך טיפול מרתקת ועמוקה המביאה לידי ביטוי את הסדר המשפחתי שלנו ואת השפעתו על חיינו בהווה. ברט הלינגר, הוגה השיטה מצא וחקר שנים רבות את ה”סיפורים” במערכת המשפחתית והחברתית המעצבים את התהגותנו, החלטותנו ומערכות היחסים שלנו עם בני משפחתנו והחברה בהווה. הגישה מתמקדת בהעברה הבין דורית המבוססת על חוקים אוניברסליים קבועים. למשל ההורים תומכים בילדים, הילדים קשובים לסמכות הוריהם, לכל אחד במשפחה יש מקום גם אם עשה דבר מה חריג וכו’

כאשר לוקחים חלק במפגש קונסטלציה משפחתית, מערכתית מחפשים את הסדר הנכון במשפחה המורחבת המאפשר זרימה וחזרה לאיזון ולרגשות חיוביים. מוצאים מחדש את המגע עם האהבה וניתן אז לממש את הפוטנציאל של כל קשר במשפחה וכל קושי בחיים, להרגיש שייכות למערכת המשפחתית והחברתית, לקחת אחריות על חיינו ולהרחיב את המודעות בהקשר לעצמנו ולעולם בו אנו חיים.

בקונסטלציה משפחתית ניתן לעבוד באופן אישי או קבוצתי. בקבוצה אחד המשתתפים הינו “הקליינט” העובד על ארוע בחייו אותו ברצונו להבין ולפתור. שאר המשתתפים מייצגים דמויות עבורו, מתוך המערכת המשפחתית שלו. באמצעות הרגשות, המחשבות, והתנועות של הנציגים בחדר ניתן לזהות כיצד הושפע ה”קליינט” מהעבר ומההיסטוריה הבין דורית בחייו בהווה. כל נציג בקונסטלציה יכול להיות כל דבר ולייצג כל אחד. מדהים לגלות ולראות כיצד הנציגים חווים באופן אותנטי את הדבר או האדם אותו הם מציגים. בסוף התהליך ישנה חוויה של סדר ואיזון החוזרים לחייו של ה”קליינט” ושל הנציגים שעמדו עבורו.

בקונסטלציה אנו מגיעים וחווים במהירות את שורש הקושי בחייו של ה”קליינט”. בעבודה פרטנית הדבר מתאפשר ע”י חפצים שונים או בדים אותם יימקם בחדר והאופן בו ינוע או יעמיד עצמו. ההנחייה מאפשרת לבוא במגע ולהניח לחלקים באישיותנו שאימצנו בטעות מאנשים שונים במערכת הבין-דורית של משפחתנו ולחזור למיקום הנכון ולתחושה של אהבה וזרימה.

בדים לקונסטלציה משפחתית

דוגמא לקונסטלציות:

כיצד הקונסטלציה המשפחתית משפיעה על הזוגיות שלנו?

ראיון איתי עם אייל דסאו צפריר על גבריות בראי הקונסטלציה המשפחתית

חרדה חברתית. הקליינטית מעמידה נציגה לעצמה (הבד האדום) ונציגים לחברה. (הבד הכחול והירוק). אנו מרחיבות את הקונסטלציה לכלול את ההורים והמשפחה המורחבת של הקליינטים וככל שהולכים אחורה בזמן ומגלים את החרדה שנמצאת אצל אחת הסבתות ולאן היא שייכת. כך הקליינטית יכולה בסוף הפגישה להתקרב אל הנציגים של החברה ולהיפרד בתוכה מהחרדה שהחזיקה שאינה שייכת לה, אלא לסבתא רחוקה.

97f4438c-d776-47cd-b3d1-e5495071ed03

פודקאסט על קונסטלציה משפחתית של ישי גסטר וגלית הרמן 

זוגיות . אישה צעירה שמנסה להבין מדוע איננה מצליחה להיפתח להכרויות חדשות לאחר בן זוגה האחרון. הקונסטלציה מיד מראה שהקושי מגיע מבן זוגה שעדיין מצטער שנתן לה ללכת. האישה ובן זוגה החזיקו סוד. חוץ מאמו של הבן זוג אף אחד לא ידע שהתחתנו מאחר ויצאו לגור בארץ רחוקה. מעמידים נציג לסוד ומיד מגלים שהסוד מגובה ע”י האם של בן הזוג שמתקשה לאפשר לבנה ליצור קשר ולהקים משפחה. האישה נרגשת לראות שזה לא קשור אליה ישירות. זה לא משהו שלה, זה ערבוב שלה עם המשפחה של בן זוגה. הנציג של הסוד מגלה לה, שזה הזמן להוציא את הסוד לאור. לאחר שהסוד יוצא האישה יכולה סוף סוף לפנות אל עבר מערכת יחסים חדשה.

מאמר על זוגיות בהוצאה לאור חד קרן – אתה לא אבי ואני לא אימך.

בקישור זה בלחיצה פה. 

הורות. אמא מרגישה שאין לה כלים להכיל ולהתמודד ולתמוך בבת שלה. בתה נולדה נכה. העמדנו אותה ואת בתה. העמדנו נציגים להוריה של האם. הפרדנו בין הגוף והרגש של בתה. ואכן יש תמיכה לטיפול הפיזי. תמיד היה. אך לא לתמיכה הרגשית. גם האם לא קיבלה אף פעם תמיכה רגשית מהוריה. תמיכה פיזית כן. האם לכן לא יכולה לתמוך בבתה. כשהיא עומדת במקום שבו היתה תמיכה רגשית…לפתע עולה התשובה. היא אף פעם לא היתה באמת אמא לבתה בחודשים הראשונים לאחר הלידה בגלל המוגבלות הפיזית. כשהאם מאפשרת לעצמה לקבל תמיכה רגשית מהמקור, היא מבינה וחוזרת הביתה עם ההבנה הזאת. תוך יומיים המצב בינה לבין בתה משתפר.

8daf7a44-7190-4597-b662-27ef7b68540a

תוכלו למצוא כאן עוד מאמרים מרתקים על השיטה באתר של דרך הקונסטלציה מיסודו של ישי גסטר.
וקבוצת הפייסבוק בה תמצאו עוד אינפורמציה על קורסים וסדנאות בקונסטלציה משפחתית.


דמיין את עצמך אומר לאביך “כעת אני לוקח אותך להיות לאבי, אני מכיר בך כאבי. אתה האבא היחידי עבורי, אני מודה לך על החיים שנתת לי”.

דמייני את עצמך אומרת לאמך “כעת אני לוקחת אותך להיות לאמי, אני מכירה בך כאמי, את האמא היחידה עבורי, אני מודה לך על החיים שנתת לי”.

למפגש בנושא “קונסטלציה” התוועדתי לראשונה לעולם המדיטציה ורוצה לשתף שאכן הייתה זו חוויה מלאה בתוכן, שיתוף פעולה פורה
מצד כל החברים, מנחה מצוינת ברמה מעולה שסחפה אותי למקום של הסתכלות פנימה לנפש.
המפגש היה עוצמתי בנושא האישי של חברנו והרגשתי הזדהות מלאה . החוויה עצמה גרמה לקירוב יתר בין החברים ונשאר טעם של עוד.
רמי, אבא לשלושה
רוצה לפרגן כאן ולספר לכן על משלוח המנות המופלא שקיבלתי לפורים – מפגש בקונסטלציה משפחתית שהעבירה לי מירב שרייבר.
במילה אחת זה היה WOW!!!
ובהרחבה – היה חזק בטירוף, בכיתי ובכיתי ובכיתי (ובשבילי זה סימן ממש טוב… wink emoticon עברתי מסע של כמה דורות בשעה וחצי, פשוט לא ייאמן איזה דברים עלו שם מנבכי תת-המודע.
ואת כל הדבר המורכב והמופלא הזה הנחתה מירב בעדינות ורגישות אינסופית, בהמון הכלה ועם הכוונה מדויקת שהפתיעה כל פעם מחדש.
אז מירב – תודה רבה מקרב לב על המתנה רבת-הערך הזו!
נוצרת אותה בלבי heart emoticon
ומי מכן שלא מכירה את מירב ולא חוותה את השילוב הזה בין עוצמה ועדינות, מומלץ בחום רב!
ב’ מרץ 2015
ב', פסיכולוגית
יחסי הורים ילדים..מודולה מרתקת שהעבירה לנו מירב ..הנכיחה בפנינו את הקשר בין קונפליקטים עכשוויים ובין מערכות קשר נוספות הקיימות בדורות השונים במשפחה..הקונסטלציות נעשו באמצעות בדים ,חפצים ואביזרים נילווים..בובות כלי נגינה,צבעים ונייר ציור.בנוסף שיתוף ושיח פתוח חופשי ומאפשר.מירב נתנה להרגיש שבשדה העבודה הכל אפשרי.סבלנות,סובלנות,הקשבה ואירגון מאד מאפיינים את העבודה עם מירב…נתרמתי ותרמתי בשמחה..תודה למירב ולקבוצה
רויטל גשורי, תרפיסטית
י מירב רציתי לשתף אותך שהקשר עם אבא של בני השתנה ממש והחוויה שהייתה לי שאני מחזיקה הכל לבד ממש השתנתה והקשר שלו עם הבן שלו השתנה והוא מאוד פתוח ללמוד ולהשתנות כאבא .לא יודעת אם את זוכרת את הקונסטלציה שהייתה לי על בני ואבא שלו זה ממש מדהים
א. מדריכת ספורט

ברט הלינגר קורא לאהבת הילדים את הוריהם, אהבה משוגעת. ילדים יעשו הכל עבור הוריהם.ילדים נאמנים להוריהם באופן משוגע כזה שהם יפתחו בעיות התנהגות כדי שהוריהם ישארו יחדיו, או אף יחלו עבור אחד ההורים. קישור לארגון הבינלאומי לקונסטלציה משפחתית בלחיצה פה. 

המפגש היה מרתק ומצמרר . כפי שדיברנו לאחר סיום המפגש, אי אפשר לדעת איך הייתה ההתפתחות לולא נושא המקרה היה א’.
אך ברור שכל מקרה שהיה עולה ,היה מצליח, בזכות ההנחיה המקצועית. הטקטית והמחושבת של מירב. הרבה אמפתיה.
היום אמרת שאולי צריך היה להפסיק בשלב מסוים. אך מירב שאלה את א’ בכל שלב, כשהקושי עלה ,,,והוא אמר שזה בסדר. נראה לי שהמעגל שהקבוצה עשתה בסוף , אחיזת הידיים והתנועה לצלילי מוסיקה נתנה לא’ אפשרות להביט מבחוץ ולראות איך כולם איתו. החיבוקים והנשקות היו שיא ממשי כאשר כולם נשארו סביבו בשקט [לשם שינוי].
ואם אפשר משפט אישי, פתאום במעגל ,הרגשתי גם אני סופסוף מחוברת לקבוצה ומגובשת………
ע'
המפגש היה ממש טוב. העיתוי של העבודה שמירב עשתה איתנו היה טוב. כל אחד מאתנו וכולנו יחד כקבוצה עברנו איזשהו תהליך במהלך השנה. אני חושבת שיש איזשהו גיבוש, לכידות ותחושת שייכות בקבוצה. גם יש צורך להמשיך ולהיות ביחד. התחושות האלה נתנו לנו את הכוח ואת הבשלות לעשות את העבודה עם מירב.
התהליך עצמו היה מאוד משמעותי עבורי. היה לי את הכבוד להשתתף בקבוצה. שמחתי לתרום את חלקי הצנוע. הרגשתי שכולנו עושים מאמץ לתת לא’ מתת משמעותי על רקע האובדן הקשה שלו. וכאן נכנסת לתמונה מירב שנענתה לאתגר שהצבנו בפניה. אהבתי מאוד את ההנחיה שלה. היא השרתה בטחון, אתגרה גם אותנו ותוך כדי היתה מאוד רגישה ואמפתית.
אין ספק שזאת הייתה עבורי חוויה עוצמתית ומאוד מיטיבה.
ר', גמלאית
אתמול סיימתי מודולה בקונסטלציה משפחתית רוצה לשתף אותכם מה למדתי בקורס עם השם המסתורי כזה?
לראות חיים בגישה פנומנולוגית – זו מיומנות מיוחדת שעוזרת גם בחדר האימון וגם בחיי הפרטיים. הגישה מלמדת להתנתק מנסיבות, הסברים ופירושים ולראות את הדברים בתור תופעה. בעצם לראות מה שיש.
למדתי לראות מורכבות והשפעות שיש בשדה המשפחתי, הארגוני או כל שדה חברתי אחר כאשר לכל חברי הקבוצה יש השפעה זה על זה. למדתי והתחברתי לסדרי אהבה של ברט הלינגר שיש בין האנשים ובין הורים לילדים בפרט כאלו שגורמים לסבל רב דורי כאשר הם מופרים.
הקורס היה באווירה אינטימית ונעימה לגמרי ברוח של מירב שרייבר – מטפולת רגשית מלווה רוחנית , מירב מטפלת ומורה ממעלה ראשונה.
תודה רבה לך על הכל.
ליזה דולקרט, אימון אישי
היי מירב.. רציתי לספר לך שהמפגש מהדד בי חזק . גם שישי ושבת יצאתי לבלות לכמה שעות ללא איסורי מצפון ופחד. בקלות ונחת … ויום אחר שנשארתי בבית במקום תוכניות שקבעתי עשיתי את זה בלי לכעוס על עצמי יותר מדי , לעת לעת נתתי מקום גם לזכות זאת. … ויש עוד תחושות שמתגבשות אבל על זה עוד יבוא . 🙏🏽❤
ל.א
  • Mother Holding Newborn Baby Daughter At Kitchen Table

השם שנתנה לנו משפחת המקור בקונסטלציה המשפחתית

ינואר 23rd, 2022|0 Comments

האם לשמות יש משמעות על פי הקונסטלציה המשפחתית? בהחלט אנו רואים וחווים הקשרים רבים לגבי השם הניתן לילד. כאשר ילד נולד הוריו לעיתים עוד לפני ההתעברות כבר מחוברים בתוכם לשם מסוים. השם הזה נושא שדה [...]

  • caucasian teenage girl portrait looking out  window

מדוע משפחות מחזיקות סודות?

ינואר 18th, 2022|0 Comments

בקונסטלציה משפחתית אנחנו עוסקים פעמים רבות בסודות שמסתובבים במשפחה. אנחנו שומעים על בני משפחה שבקשו לקחת את הסודות לקבר אך האנרגיה הרגשית שהם משלמים על החזקת הסוד עוברת ומתגלגלת הלאה במורד הדורות.  היום נדבר מעט [...]

  • 533f533e-5651-48ef-9f8f-97407d2089ae

דינמיקה בין תוקף וקורבן על פי הקונסטלציה המערכתית

אפריל 15th, 2021|0 Comments

דינמיקה בין תוקף וקורבן בראי הקונסטלציה המשפחתית לפני שאתם מתחילים לקרוא קחו כמה רגעים עבור המדיטציה הבאה: דמיינו קונפליקט שהתרחש במשפחה שלכם, קונפליקט בין חברי משפחה. בעבר הקרוב או הרחוק. הביטו בשני הצדדים של הקונפליקט, [...]

  • סמל בית ספר לקונסטלציה

אמנות הנחיית קונסטלציה מערכתית

מרץ 21st, 2021|0 Comments

אמנות הטיפול על פי ברט הלינגר: We can only give what we have and only expect what we need ברט הלינגר הגה וכתב רבות אל אמנות הנחיית הקונסטלציה המשפחתית. כאן תמצאו סכום קצר של עקרונות אלו. [...]