ליווי נשים בתקופת ההריון

הכנה להורות בתקופה קריטית של יצירת חיים חדשים הינה חשובה ותומכת ומאפשרת לכם כזוג להכין את גופכם ונפשכם להיות בית לבן אדם שבחר בכם כהוריו. כאן תמצאו מצגת על חשיבות ההכנה להורות כבר בתקופת ההריון.

אחת הטעויות הנפוצות של בני אדם היא האמונה שמשהו שלא רואים לא קיים. הנשמה של ילדנו קיימת עוד לפני ההתעברות ויש אפשרות ליצור עמה קשר. העובר שאיננו רואים הינו בן אדם עם חושים ותחושות גם אם לא ניתן לראותו. ביכולתנו ליצור עמו קשר במשך כל תשעת חודשי ההיריון, דרך קול, מגע, תשומת לב ודמיון מודרך.

 האם הקשר שלי עם העובר יכול להשפיע על אישיות הילד שלי לפני הלידה? – כן!

בעבר הלא רחוק נחשבו חיי העובר לעולם נפרד, כאילו החיים מתחילים באמת רק בלידה עצמה. היום ידוע כי במהלך תקופת ההריון העובר בונה את גופו, מוחו ואישיותו באופן מואץ. עולמו הפנימי כולל מחשבות, רצונות, תחושות, רגשות, ויכולת תקשורת עם העולם שבחוץ.

העובר הינו אדם עם אישיות, העדפות ותגובות משלו, מודעות משל עצמו, התייחסות לסביבת ההריון ולמרכיביה. אישיותו של העובר אינה רק גנטית אלא תוצר של ההשפעות ההדדיות בינו לבין סביבתו הראשונית, אמו, הכוללות את הקשר הפסיכו – ביולוגי בין העובר לשיליה, חווית הלידה של האם עצמה, יחסי הגומלין בין בני הזוג – ההורים, תנאי המחייה של ההורים, הבריאות הפסיכו – פיסיולוגית של האם במהלך ההריון, כיצד האם חווה את ההריון, תנאי הלידה ועוד.

להורים השפעה רבה על מרכיבי אישיותו של ילדם ולפיכך יכולים גם לחזות את מזגו ואישיותו של הילד לאחר שיוולד ולהתאים את סגנון ההורות שלהם לילד בהמשך התפתחותו לאדם בוגר.

 האם ניתן וכדאי ליצור מערכת יחסים עמוקה ומשמעותית עם הילד שלי לפני הלידה? – כן!

 תקשורת הדדית בין ההורים לעובר הינה בסיס איתן ליחסים משמעותיים וחיוביים בעתיד והזדמנות לגדל בן אדם ייחודי, עצמאי ומאושר. לתקשורת בין העובר להוריו ישנה השפעה ישירה על המשך החיים של הילד, על ביצועים התנהגותיים ואקדמיים, על הפרעות פסיכוסומטיות, קשב וריכוז, זכרון, למידה, תקשורת ותנועה.

כשזוג ההורים מתקשר עם העובר מרגע ההתעברות, הילד ישתף פעולה עם הוריו גם לאחר הלידה.הורים המתנסים באופני תקשורת מגוונים עם ילדם בתקופת ההריון ומשקיעים זמן בכך, נתקלים בפחות קשיים בלידה, בהנקה וביכולת התגובה אל ילדם בהמשך התפתחותו.

ההורים יכולים ללמוד לקודד ולפענח את המחוות והסימנים של העובר ולהפוך אותם למחשבות מובנות ולתגובות תואמות מצידם כמו גם להחלטות בנוגע לגידולו. פתוח יכולות תקשורת משמעותיים בתקופה הטרום לידתית משמעותית ביותר לקשרים העתידיים של הילד עם עצמו, עם אמו, עם המשפחה המורחבת ועם העולם שסביבו ויכולים למנוע בעתיד הפרעות פסיכולוגיות, רגשיות ופיזיות.

 האם קשר עם העובר מקדם את היכולות הרגשיות והמנטליות של הילד שלי לפני הלידה? – כן!

 הורים אשר מקדישים זמן במהלך ההיריון ללימוד השפעת הסביבה על ילדם יכולים להשפיע על הפוטנציאל הגלום בילד. ניתן להקריא לעובר ספרות מרחיבת אופקים לתאר את היופי שבעולם, לטייל במוזיאונים, בטבע, להשתמש בשפה נוספת, להשמיע לעובר מוזיקה ומקצבים שונים, לגעת בעובר, לחשוף אותו לטעמים שונים של אוכל ולסיטואציות רגשיות חיוביות.

כל אלו יהיו אבני יסוד בזיכרונו של העובר והבוגר לעתיד. באמצעים טכנולוגיים של היום עוקבים החוקרים אחר דפוסי ההתנהגות, התנועות, הבעות הפנים והאינטראקציות של העובר עם הסביבה. ניסויים עדכניים ביחס לזיכרון עוברי מביאים עדויות רבות לכך שהתינוק זוכר! הוא זוכר שירים, מוזיקה, סיפורים, קולות, טעמים וריחות עוד מתקופת היותו עובר. ילדים מעדיפים לראות תכניות טלוויזיה או להקשיב לסיפורים ולמוזיקה שהושמעה להם בתקופת ההיריון ומעדיפים לדבר את השפה אותה שמעו בבטן אמם.

תאומים ילטפו או ידחפו זה את זה כפי שהתנהגו כעוברים. עוברים יכולים להבחין בין מר ומתוק. עוברים מגיבים לכאב פיזי כמו נגיעה של מחט בבדיקת מי שפיר ועד לזיכרונות סנסוריאלים ומנטלים של מגע השליה והלידה עצמה. אמהות שסביבת הריונן עשיר בגירויים נעימים ויפים משפיעות על יכולת ילדיהן בקליטת שפה, בזיכרון, ביכולות מוטוריות ושכליות.

 האם חשוב לספק לילד שלי סביבת התפתחות רגועה לפני הלידה? – כן!

 מחקרים מראים קשר ישיר בין רגשות שליליים של האם במהלך ההיריון ולקויות בהתפתחות הניורו-פסיכולוגית של העובר וכתוצאה מכך של הילד בעתיד. אם האימא מנותקת מההיריון או לא רוצה בעובר יש לך השלכות פסיכולוגיות מרחיקות לכת. אמהות אשר צפו בתקופת הריונן בנפילת התאומים מדווחות כי ילדיהם חסרי שקט ומתוחים יותר מאחיהם אשר נולדו בתקופה אחרת.

דיווחים דומים מקבלים מנשים אשר חוו בזמן הריונן את תקופת האזעקות בצפון הארץ. אישה אשר עוברת תקופה לחוצה במהלך ההיריון בחייה הפרטיים כגון פיטורין, גירושין, מוות במשפחה ועוד, יכולה להעביר לעובר את המסר שאין הדאגות והלחצים קשורים אליו. במקביל חשוב מאד לדאוג שתקופת ההיריון תהיה רגועה ככל שניתן ע”י לימוד טכניקות נשימה, דמיון מודרך ומדיטציה.

הריון הוא זמן יקר מאד בהשפעתו על ההתפתחות המואצת של מוחו וגופו של העובר. ולכן הבאת ילד לעולם דורשת מן ההורים, זמינות, התחשבות, כבוד ורגישות, אווירה של חיבה ובטחון מוסרי וחומרי לילד.

מירב יקרה, בשעה טובה נולדה אתמול הנסיכה, בלידה טבעית ופעילה (לא פשוטה וכואבת אבל בדיוק כמו שחלמתי, הייתי כמעט עד הלידה בבית ואז בבית חולים הגעתי והיא ישר נולדה. עזר לי מאוד לדבר איתך, ומה שאמרת לי על התיאטרון שאתייחס לבית חולים כאל תפאורה עם שחקנים, ואמרתי שאני והתינוקת נכתוב את המחזה, זה פשוט שינה לי את כל המחשבה ואפשר לי להגיע בטוב ובהשלמה לבית חולים אחרי זמן ארוך שנאבקתי ולא הצלחתי לשחרר (לפעמים משפט קטן יכול לשנות את כל השקפת העולם). מבחינתי זה היה כמו ללדת בבית כי 24 שעות של צירים היו בבית עם הדולה והבן זוג ובחדר לידה הייתי בדיוק כמה דק. המון המון תודה ממני ומהתינוקת. 

  • Happy and young pregnant couple hugging in nature

התינוק שבבטן שלך מרגיש הכל

מאי 27th, 2017|0 Comments

היום יודעים החוקרים של פסיכולוגיית טרום לידה שהעובר, התינוק בן יומו והפעוט הצעיר מודעים לכל מה שקורה ברמות עמוקות. עד היום המדע והרפואה התעסקו רק בגוף הפיזי האנושי, ויש עוד כל כך הרבה לדעת עליו. [...]

  • Happy pregnant family with little daughter spending time together in summer nature

לגלות את הפוטנציאל הסמוי של ילדכם עוד לפני שנולד.

יולי 10th, 2016|0 Comments

חשוב להבין שמגדלים בן אדם כבר מרגע ההתעברות, ולהבחין באיכויות הייחודיות שלו כדי להיות במערכת יחסים פתוחה ומקבלת מההתחלה. לכולנו חשוב להיות מוכרים להראות ע"י האחרים כאינדיבידואלים בעלי רגשות, מחשבות וצרכים ייחודיים לנו. לכן, אפשר [...]

כשאת חולמת בהקיץ על הילד שלך, איזה מסר הוא מעביר לך?

יולי 10th, 2016|0 Comments

החלומות שלנו העמוקים ביותר הן בעצם דרך להביע ולרצות לממש את תוכנית החיים שלנו, לממש את עצמנו. היכולת לחלום מאפשרת לנו להבין את הרצונות שלנו בחיים. בתקופת ההיריון חלום יכול לבטא גם את תוכנית החיים [...]

  • זוג הורים בהריון

אנחנו הורים כבר מרגע ההתעברות

דצמבר 30th, 2015|0 Comments

עוד לפני שהתעבר, ואף לפני שנולד, הילד עוזר לנו להתעניין בהתפתחות האישית שלנו. הוא עוזר לנו להיות פחות מרוכזים בעצמנו, יותר אותנטיים, רגישים ומתבוננים. הילדים מזכירים לנו שכולנו פירות של אהבת הורינו ושאנו פה כדי לאהוב. אישה הרה [...]