התפתחות רוחנית

תהליך של התפתחות רוחנית הוא בעצם התבגרות שלנו כבני אדם והוא כולל מימוש עצמי כהוויה (Being) בכל האספקטים שלה ואינטגרציה של מימוש זה בחיי היומיום שלנו. זהו תהליך מתקדם של התבגרות העצמי כאדם אינדיבידואל בעולם האמיתי. התפתחות רוחנית מאפשרת לנו לגלות את הזהות האמיתית שלנו כהוויה ולממש את האנושיות שלנו בארועים מהחיים.

המימד הרוחני שלנו הוא הטבע האמיתי שלנו ואינו דואלי. לימודים רוחניים ופילוסופים שונים משתמשים במילים טבע אמיתי, הוויה, רוח, מהות, אלוהי ועוד…הטבע האמיתי שלנו הוא הבסיס, הקרקע של הקיום. וכשאנו מדברים על התפתחות רוחנית אנחנו מתכוונים לגילוי הטבע האמיתי שלנו וגם לאינטגרציה ולשילוב הידיעה הזאת עם חלקים נוספים של הוויתנו. כך שאנו בעצם נעים בהתפתחות רוחנית לעבר כוליות, שלמות של הוויה. ידיעת עצמנו לא רק כאישיות, כאגו, כאידיאליים, כדימויים אלא גם כמימד רוחי.

עבורי התפתחות רוחנית הינה גם שער אל המוות. כאשר אנו מכירים את עצמנו בטבענו האמיתי אנו מתחילים לחיות בתודעת מוות מתמדת. תודעה זו מאפשרת לנו ליהנות ולחיות את הרגע במלאות. אין אז מרדף או דחייה או בריחה מאירועים, רגשות או תחושות בחיינו. ולכל רגע ישנה משמעות. עצם קיומנו זו המשמעות של חיינו. מבלי לרדוף רק אחרי משמעות חיצונית, כמערכות יחסים, עבודה, כסף ועוד..

אי אפשר לתכנן את ההתפתחות הרוחנית שלנו. היא נפתחת מעצמה כאשר אנו מאפשרים לעצמנו להיות בעכשיו עם כל מה שעולה. אם אנחנו מתכננים או שואפים למצב מסוים אנו ללא אמון שאנו כבר חלק מתוכנית רחבה יותר שמובילה אותי אל הפוטנציאל. תוכנית זו כבר קיימת בתוכנו. היא חלק מהוויתנו, מעצם קיומנו. אנו רגילים לתכנן את חיינו על פי הדימויים הרגילים שלנו על החיים, והתוכניות הללו מושתתות תמיד על התנסויות העבר שלנו ולכן אין אנו מרגישים את הטריות, את העכשיוויות, את האורגניות של האינטיליגנציה והשלמות של ההוויה.

כשאנו מתעוררים לאחדות של הקיום ולאבסולוטיות שלו, ההתנסויות הרוחניות שלנו הופכות לחסרות משמעות, מכיוון שכל הליכה ברחוב, מבט בילד, ישיבה בבית קפה, חיבוק עם אהוב, ניקוי הבית הופך להיות הבעה של ההוויה.

כאשר תינוק נולד הוא המהות במהותו אך הוא אינו מודע לכך. הוא לא מובדל מההוויה כולה בימים הראשונים להיותו. התינוק גדל האישיות שלו גדלה כתוצאה מהיחסים עם הסביבה ובעיקר עם הוריו. מכיוון שרוב ההורים מזוהים עם האישיות ולא מכירים במהות או בהוויה הילד שוכח. והמהות מתחלפת בהזדהויות עם האגו ומבנים רבים אחרים באישיות. הילד מזוהה גם עם הוריו או אחד מהם ומבנה זה גם הוא הופך להיות חלק מההזדהויות של הילד שמאמין שזה מי שהוא באמת.

אך המהות שהיתה שם תמיד מסתתרת לה, אצל כולנו. האישיות משרתת אותנו למטרות הישרדות ואי אפשר בלעדיה. אך אפשר לשוב ולדעת שמי שאנחנו באמת זו לא האישיות עצמה. האישיות מורכבת מהתנסויות העבר, מרעיונות, ואידיאלים על עצמנו והחיים. אך יש לנו את הפוטנציאל לפתח אינדיבידואליות אמיתית, מהות אישית ששונה מהאישיות המכסה על אובדן המהות.

הזהות שלנו כאגו לוקחת אותנו מהזהות האמיתית שלנו והאישיות לוקחת אותנו מהמהות. לרוב כאשר אנחנו מתחילים את המסע שלנו המוטיבציות שלנו מגיעות מהאישיות. אנחנו רוצים להרגיש טוב יותר, להצליח יותר, להיות מיוחדים ועוד…ואנו חשים מאוימים לנוכח העובדה שמישהו ייקח מאיתנו את הדימוי שאליו התרגלו כל החיים לשרת אותנו נאמנה.

בני אדם שונים מחיות בכך שאנו סובלים מכאב מסוים כתוצאה מהריחוק שלנו מטבענו האמיתי. חיה היא חיה. היא היא. האדם התרחק מההוויה ובכך יצר סבל. רוב התסכולים שלנו נובעים לא רק מחולי או מקושי חומרי, אלא מלא להיות מי שאנחנו באמת. אנו סובלים מכיוון שאיננו יודעים את עצמנו כהוויה ולכן חשים בריקנות קיומית. לאורך האנושות כולה היו קיימים בתי ספר ומורים רוחניים אשר ידעו להשיב את האדם חזרה לטבע האמיתי שלו בדרכים שונות.

התוצאה היא כמובן הקלה מהסבל הקיומי אך זו לא המטרה של התפתחות רוחנית. האימפולס שלנו לעבר התפתחות רוחנית קיים תמיד, מאז ומתמיד בהוויתנו. ככל שאנחנו במגע עם עצמנו אנו חשים יותר את התשוקה לדעת את עצמנו ולהיות מי שאנחנו באמת. אנחנו רוצים את החופש לחיות את הפוטנציאל הקיים בנו במלואו.

כאשר אנו לא חיים את עצמנו האותנטי אנו חשים בסבל, או מגינים על עצמנו מפני הסבל. אך הסבל יכול להפוך לדלת כניסה, לקריאה של הנשמה, לרעב שלנו לטבע האמיתי. וכשזה מתחיל זה רץ. התעוררות מובילה להתעוררות והמשיכה אל עבר האמת הופכת לחזקה יותר מכל.

  • Mother Holding Newborn Baby Daughter At Kitchen Table

השם שנתנה לנו משפחת המקור בקונסטלציה המשפחתית

ינואר 23rd, 2022|0 Comments

האם לשמות יש משמעות על פי הקונסטלציה המשפחתית? בהחלט אנו רואים וחווים הקשרים רבים לגבי השם הניתן לילד. כאשר ילד נולד הוריו לעיתים עוד לפני ההתעברות כבר מחוברים בתוכם לשם מסוים. השם הזה נושא שדה [...]

  • 533f533e-5651-48ef-9f8f-97407d2089ae

דינמיקה בין תוקף וקורבן על פי הקונסטלציה המערכתית

אפריל 15th, 2021|0 Comments

דינמיקה בין תוקף וקורבן בראי הקונסטלציה המשפחתית לפני שאתם מתחילים לקרוא קחו כמה רגעים עבור המדיטציה הבאה: דמיינו קונפליקט שהתרחש במשפחה שלכם, קונפליקט בין חברי משפחה. בעבר הקרוב או הרחוק. הביטו בשני הצדדים של הקונפליקט, [...]

  • קונסטלציה משפחתית

מרחב החיים והמתים בקונסטלציה המשפחתית

מרץ 9th, 2021|0 Comments

אחת מהנחמות שגיליתי בקונסטלציה המשפחתית היא האפשרות לייצג את המתים, לשוחח עמם, ולהביא להשלמה את מה שאי אפשר היה בעודם בחיים. הרבה רגשות, תחושות ושיחות שבני משפחתנו לא הספיקו לפני מותם מתגלגלים במורד הדורות עד [...]

  • The dreamer

מהשרדות למודעות בדרך הקונסטלציה המשפחתית

מאי 5th, 2020|0 Comments

להיסטוריה שלנו כוח כבידה עצום!! ובמיוחד כשאנו מזוהים רק איתו ויודעים את עצמנו רק בצלמם של אבינו ואמנו. אינסטינקט ההשרדות מושרש בנו והוא כוח עצום ששולט בחיינו. כל מערכות הגוף שלנו פועלות בזכותו, ולרוב גם [...]