מיינדפולנס

המונח מיינדפולנס מגיע מבודהיזם. תודעה נקייה, מודעת לכל דבר, לגוף, למחשבות, לכל דבר. מיינדפולנס זה היחס שלנו למצבים בחיים. אנו חיים בעולם שנוטה להפריד בין רוח לחומר. מיינדפולנס מחבר בחזרה את הרוחניות לעולם היומיום. התרגול  מאפשר לנו לראות את היופי של העולם הזה שבו אנו חיים. המורכבות של חיי היומיום שלנו רבה. אנו יכולים ללכת ברחוב מלאים במחשבות ולא לראות את קרני השמש, את היופי של האנשים שהולכים מולנו ואפילו לא לדעת היכן אנו הולכים ולפספס את הפנייה הנכונה ברחוב.

כשאנו מתרגלים מיינדפולנס לאורך זמן אנו מתחילים לראות את העולם דרך הלב, לראות אותו באופן בהיר. לראות את החיים שלנו בבהירות ויופי. אנו רואים כיצד אנו נוטים להתפס בדרמות שלנו, במחשבות שלנו, ולא שמים לב יותר לנשימה, לכוס התה החמה, לאדם שמדבר מולי ולעוד יום מופלא שאני חיה. מיינדפולנס עוזר לנו להיות נוכחים לחיים. ונוכחים לאינסופיותם. נוכחות אוהבת שמחבקת את הדאגה והכעס.

אנו אז חיים ממקום מאד אינטימי בתוכנו. אנו הופכים להיות אינטימיים עם החיים והסובבים אותנו. תרגולי המדיטציה מאפשרים לנו לראות ששום דבר לא קבוע, הכל משתנה, מחשבות, רגשות, האופן שבו אנו תופסים את העולם. מטרת התרגול אינו להפוך את עצמנו או את חיינו למושלמים. אלא להעיר את הנוכחות שלנו, ואת הלב שלנו. וכשאנו מעירים את עצמנו אנו גם מעירים את הסובבים אותנו לנוכחות זו.

כאשר אנו מתייחסים לחיים במיינדפולנס אנו רואים את האמת על עצמנו עם חמלה, רואים את האנושיות שלנו, מבחינים בה וחיים אותה בשלמות ובמלאות. כשאנו לוקחים זמן לשבת בשקט עם עצמנו, אנו נעים בלב שקט. אחד הדברים המיידים שמבחינים כאשר אנו מתחילים בתרגולי המדיטציה זה עד כמה המוח שלנו פעיל וכמה כאבים יש בנו. לפעמים ממש קשה לשבת עם עצמנו בשקט, עם הפחדים והלחצים והביקורת העצמית שתמיד מחפשת איך לשפר אותנו. לאחר שבועות של תרגול מיינדפולנס מרגישים את הרגיעה ואת אי ההזדהות עם תחושות אלו. לא רק בתוך המדיטציה אלא גם בתוך הפעילויות של חיי היומיום.

לתרגול מיינדפולנס השפעה מכרעת על מבנה המוח שלנו כבר אחרי אימון של 8 שבועות. המוח מפתח ומעצים תחושות של אמפתיה, שמחה, חמלה..ויסות רגשי ותחושתי, רוגע וגמישות בחיינו. גם המערכת החיסונית שלנו מתחזקת כתוצאה מכך.

ניורולוגים גילו כי צד שמאל של המוח מתפתח מאימוני מיינדפולנס ומאפשר לנו לעצור מחשבות שליליות, להפעיל פחות את האמיגדלה שהיא כמו פעמון אזעקה ולהיות יותר במצבים של רגשות חיוביים, פחות דיכאון ומתח, קצב הנשימה והדופק נרגעים, סובלים מפחות דלקות בגוף, יכולת אינטגרטיבית טובה יותר של מצבים מורכבים מחיי היומיום ולמידה מהם. וגם מרגישים צעירים יותר. גילו במחקרים שאימוני מיינדפולנס משפיעים לטובה גם על עור הפנים ובני נוער המתרגלים באופן קבוע סובלים פחות מחצ’קונים.

אחד הדברים החשובים באימון המיינדפולנס כמו בכל אימון פיזי אחר היא ההתמדה, לעשות זאת מידי יום. ולהתאים את זה לקצב החיים שלכם. תרגול מיינדפולנס יכול להעשות בכל מצב: תוך כדי הליכה, או תוך כדי שירה, בישול, שהייה בבית או בטבע, תוך כדי תנועה או תפילה, שירה או עבודה, לבד או עם חברים.

photo-1427501482951-3da9b725be23

תרגול מיינדפולנס יכול להעשות במטרה לחווית חיים טובה, או כשלב בהתפתחות הרוחנית, בדרך לאיחוד עם היקום כולו. תוך כדי תרגול מיינדפולנס משתנה מצב הצבירה שלנו, היחס שלנו אל מושג העצמי, אל תחושת העצמי, אל האופן שבו אנו תופסים את המציאות. זו דרך של אהבה, של הלב, אל הלב, מהלב. משהו קורה ללב שלנו כשאנו מתרגלים סוגים שונים של מדיטציות מיינדפולנס. המודעות שלנו מתפתחת ומתרחבת למרחב גדול ומחזיק כל דבר. ואנו מגלים שאנו המרחב הזה.

תרגול מיינדפולנס מפגיש אותנו עם המודעות שקיימת תמיד אך אנו לא מודעים לה. אפשר לדמות אותה כפנס על במה שיכול לנוע ולהאיר כל פעם אזור אחר של הגוף הפיזי שלנו, המחשבות, האינפורמציה שאנו מקבלים מתוך החושים. כך אנו מתחילים לחוות התעוררויות של מודעות בתוך היומיום שלנו. למשל שמים לב למקום האוטומטי שלוקח את הפלאפון ליד גם אם הרגע הבטתי בו. וזו דוגמא אחת לפעמים רבות בהם נרצה לנוע מהלא נעים לנעים באופן אוטומי מבלי להתעכב ולבדוק מה מתרחש ועולה במודעות שלנו באמת.

תרגולים נוספים יכולים להיות עם אכילה מודעת, הליכה מודעת, תנועה מודעת, נשימה מודעת. אימון באי פוקוס כשאנו מודעים למודעות עצמה. במקום לאזורים במוח שעיקרם הם “אני, אני אני”, אנו נפתחים לאזורים חדשים במוחנו שתומכים בשהייה בעכשיו, בשוויון נפש לגבי ארועים, רגשות ותחושות, אנו מאמנים אז אזורים שמשפיעים לטובה על ה – WELL BEING שלנו הכולל שלווה, הכרת תודה, חמלה, הנאה, ערך עצמי ושאר הרגשות החיוביים שמאפשרים לנו לחוש ביטחון, אהבה ושפע. אנו משלבים תרגול על הכרית (מדיטציות מסוגים שונים) ותרגול מחוץ לכרית. (בתוך חיי היומיום שלנו, בתור בסופר, כשהילד כועס, כשמתווכחים עם בן הזוג וכו’….)

הקשיבו למדיטציית מיינדפולנס לשחרור משפיטה והורידו חינם את המדריך לשחרור מבית המשפט הפנימי. בסוף המדריך תמצאו דף עבודה לבית. 

אני מזמינה אתכם לבוא לפגישה להמשך עבודת עומק על שחרור מבית המשפט הפנימי. לחיי החופש!!!

לחצו על הפס והקשיבו למדיטציית המיינדפולנס.

תרגול קצר במיינדפולנס:
מצאו מקום וזמן בו אתם יכולים לשבת בנוחות ובשקט. רצוי ישיבה עם גב זקוף. התחילו לסקור את גופכם והתחילו מהנשימה. שימו לב לאוויר שנכנס ויוצא ולאברי הגוף השונים המעורבים בנשימה. לאחר כמה נשימות שלחו את תשומת לבכם אל כף הרגל הימנית וחושו אותה, כמה היא כבדה, חמה, או קרה, במה היא נוגעת, המשיכו לשלוח את תשומת הלב אל העקב הימני והקרסול הימני, השוק הימנית, הברך, הירך, והאגן הימני. נעבור כעת לחוש את הרגל הימנית כולה. ניקח כמה נשימות ונשים לב לכל האיברים המעורבים בנשימה ברגע זה. ונעבור כעת לכף רגל שמאל, ונחוש את אצבעות כף רגל שמאל, את תחתית כף הרגל, את העקב, את הקרסול השמאלי, השוק השמאלית, הברך השמאלית, הירך השמאלית והאגן השמאלי. נחוש את רגל שמאל כולה. נחזיר את תשומת הלב לנשימה ונשים לב אם יש באפשרותנו לחוש יותר איברים המעורבים בנשימה כעת. נחוש את שתי הרגליים הימנית והשמאלית יחדיו.

תרגול זה ניתן לעשות עם חלקי גוף שונים או רק עם הנשימה. כדאי להתאמן מדי יום.

  • Mother Holding Newborn Baby Daughter At Kitchen Table

השם שנתנה לנו משפחת המקור בקונסטלציה המשפחתית

ינואר 23rd, 2022|0 Comments

האם לשמות יש משמעות על פי הקונסטלציה המשפחתית? בהחלט אנו רואים וחווים הקשרים רבים לגבי השם הניתן לילד. כאשר ילד נולד הוריו לעיתים עוד לפני ההתעברות כבר מחוברים בתוכם לשם מסוים. השם הזה נושא שדה [...]

  • 533f533e-5651-48ef-9f8f-97407d2089ae

דינמיקה בין תוקף וקורבן על פי הקונסטלציה המערכתית

אפריל 15th, 2021|0 Comments

דינמיקה בין תוקף וקורבן בראי הקונסטלציה המשפחתית לפני שאתם מתחילים לקרוא קחו כמה רגעים עבור המדיטציה הבאה: דמיינו קונפליקט שהתרחש במשפחה שלכם, קונפליקט בין חברי משפחה. בעבר הקרוב או הרחוק. הביטו בשני הצדדים של הקונפליקט, [...]

  • קונסטלציה משפחתית

מרחב החיים והמתים בקונסטלציה המשפחתית

מרץ 9th, 2021|0 Comments

אחת מהנחמות שגיליתי בקונסטלציה המשפחתית היא האפשרות לייצג את המתים, לשוחח עמם, ולהביא להשלמה את מה שאי אפשר היה בעודם בחיים. הרבה רגשות, תחושות ושיחות שבני משפחתנו לא הספיקו לפני מותם מתגלגלים במורד הדורות עד [...]

  • The dreamer

מהשרדות למודעות בדרך הקונסטלציה המשפחתית

מאי 5th, 2020|0 Comments

להיסטוריה שלנו כוח כבידה עצום!! ובמיוחד כשאנו מזוהים רק איתו ויודעים את עצמנו רק בצלמם של אבינו ואמנו. אינסטינקט ההשרדות מושרש בנו והוא כוח עצום ששולט בחיינו. כל מערכות הגוף שלנו פועלות בזכותו, ולרוב גם [...]