בסיפור הידוע של עמי ותמי, עמי מפזר חלוקי נחל קטנים בדרכם אל היער, כך הילדים מוצאים את דרכם חזרה לביתם. זהו הדימוי שעולה לי כאשר אני נוכחת במפגשים של הורים וילדים. יחד אנו מחפשים את סימני הדרך להבין ולעדן את הוויסות ההדדי, כדי שהילד ימצא את דרכו בבטחה הביתה, אל ההורה שלו. כדי שהילד ירגיש בטוח דיו לדבר את צרכיו וההורה ירגיש בטוח להבין ולהשיב ברגישות.

בתקופה האחרונה פנו אלי כמה הורים לשאול לגבי טיפול דיאדי. שמחתי על כך מאד. מדוע? מכיוון שהפגישות הדיאדיות נוגעות אינטימיות של הוויסות ההדדי בין הורה וילד. והתוצאות שלהן מרחיקות לכת. הילד שלנו והילד הפנימי שבתוכנו רוצה לדעת שהוא מוגן, בטוח, ואהוב כדי להעז ולבקש את הצרכים שלו גם אם הם מעלים תחושה של פגיעות.

התינוק הקטן והאם נמצאים ביחסים דיאדיים צמודים מאז ההריון, כאשר התינוק שולח סימנים לאם, והאם מווסתת עפ”י הבנתה את הצרכים הפיזיים והרגשיים של התינוק שלה. חוקרי המוח מצאו שכל זה מתרחש במערכת הלימבית של המוח האחראית לזכרון,
לרגשות וליכולת הוויסות הרגשית חברתית שלנו. האם מווסתת את הצרכים הפיזיולוגיים והרגשיים של הילד ע”י הזנה, שיקוף, חיוך, קולות, ותגובות רגשיות חוזרות, כבוד, הגנה ואהבה.

כך הילד חש שיש שם מישהו שמרגיש ומבין אותו. הוויסות ההדדי, של האם והילד משפיע ומפתח אחד את השני. כן, גם מוחם של הורים משתנה ומתפתח כאשר אנו הופכים להורים. (מקסים נכון?) מערכות יחסים הם הכרח ביולוגי שלנו. אנחנו יצורים שמחפשים קשר עם אחרים כל חיינו. החיים שלנו מורכבים ממערכות יחסים עם בודדים, קבוצות, זוגות. החיים שלנו שזורים בקשרים. האופן שבו מתרחש הוויסות ההדדי בשנים הראשונות לחיינו הופך לדפוס התנהגותי לכל החיים. דפוס שאנו משחזרים שוב ושוב אם לא נחווה התנסויות חדשות ואחרות בחיינו, או טיפול רגשי כלשהו.

הדפוסים החברתיים שלי עם הורי הופכים לאמונות שלי ביחסים: למה עלי לצפות מאחרים במערכות יחסים? לכמה אהבה לצפות?
כמה אהבה אני יכול לתת ולקבל? עד כמה האינטימיות עמוקה? אילו תגובות אני עלול לקבל במערכות היחסים שלי? כמה קשר יכול להיות עמוק או שטחי? ומה יכול לקרות ביחסים ביני לבין אחרים?

הוויסות ההדדי עליו אנו מתבוננים בטיפול הדיאדי ובהדרכת ההורים מאפשר לילד להיות רגוע ללמידה וגדילה, ומפתח את הפוטנציאל של הנשמה שלו. במפגשים אנו לומדים להעצים את האהבה, הרגישות, השיקוף, המגע, והאכפתיות בזמן הנכון ובקצב הנכון להורה ולילד.
במחשבה ובידיעה שדפוסים אלו יהפכו לדפוסי החיים של הילד שלנו במערכות היחסים בחייו. אז רגע לפני שאתם מחפשים קבוצה למיומנויות חברתיות דעו שגם אתם בביתכם יכולים לעשות את השינוי.