האם קיים סוד לגידול ילדים? 

השבוע צפיתי בסרט המשעשע “קונג פו פנדה”. האמת, שצפיתי בו כמה פעמים. ככה זה אצלנו. רואים סרט המון פעמים עד שמחליפים די.וי.די. בקונג פו פנדה יש סוד. למעשה יש שני סודות. הסוד הראשון שנשמר עד סוף הסרט, הסוד להכנת נודלס מדהימים. והסוד השני שכתוב במגילות הקדושות שהופכים אותך ללוחם הטוב ביותר בעולם. כל הסרט מחפשים את הסוד. זה הזכיר לי כמה אנחנו מחפשים סודות. סוד לגידול ילדים שמחים ומאושרים. סוד לחופש כלכלי. סוד לזוגיות מאושרת. אז מהו אותו סוד?

אני לא רוצה לכתוב לכם פה ספויילר, אבל אין לי הרבה ברירות כי זה הדבר הכי מרגש בסרט. הסוד הוא שאין סוד. הסוד הוא שאין סוד להכנת מרק נודלס מדהים של אבא. והסוד השני, גם הוא לא סוד. כי המגילות הקדושות ריקות ובמקומם כל מה שרואים זה את עצמנו. במראה. וזה כל הסוד. לראות את מי שאנחנו באמת.

כל הורה הוא ההורה הטוב ביותר לילדיו

בחינוך טרום לידה, תחום שאותו למדתי באיטליה אומרים שבכל אחד יש הורה מרגע שהוא מביא לילד לעולם. וההורה הזה קיים כבר ברגע שהילד הופיע במחשבתם של הוריו, עוד לפני שהתעבר ולפני שנולד. הפוטנציאל של ההורה קיים ורק צריך להוציא אותו החוצה. לכן המילה חינוך משמעותה להוציא את הפוטנציאל החוצה. להוציא משהו שכבר קיים ורק צריך לבוא לידי ביטוי. מה צריך בשביל זה? את התנאים הטובים ביותר, בדיוק כמו שכל צמח צריך את התנאים הטובים ביותר להתפתחותו.

אז מהם התנאים שהורה צריך כדי להוציא מעצמו את הסוד, את ההורה הטוב ביותר לילדו? גם הקונסטלציה המשפחתית מדברת על תנאים אלו. על סדר ושייכות משפחתיים המאפשרים להורה להיות הורה טוב דיו עבור ילדיו. הסדר הזה מושתת על קדימות. כלומר ההורים באים לפני הילדים. האם אנו דואגים לעצמנו לפני שאנו דואגים לילדנו? לשעות השינה שלנו? לתזונה? לחיינו הפרטיים? לתחביבים? לזמן פנוי? לזוגיות? הסדר הזה מאפשר מהלך תקין של נתינה וקבלה. כשההורה מרגיש שיש לו, הוא נותן לילד שלו. בבוא היום הילד שלו ייתן לנכד. ההורה שנותן חיים לילד בא לפניו. הילד מקבל מהוריו. ההורה תומך והילד נתמך. ההורה זקוק למשאבים לתמוך בילד שלו.

מה שלא קיבלנו מהורינו, לא נוכל לתת לילדינו

זאת הזדמנות מצוינת לבדוק את מערכת היחסים עם הוריכם. האם קיבלתם מהם? האם הייתם ילדים הוריים ועזרתם להורים יותר מאשר קיבלתם מהם? ללא הורה, אין ילד. אם יש לכם חסך שמתחיל בילדות שלכם, יהיה לכם מאתגר יותר לגדל ילדים מאושרים כי תהיו פנויים פחות לעצמכם. וזו סיבה נהדרת להתחיל תהליך הדרכתי או טיפולי כדי להבין את הילד הפנימי שלכם ולמלא את צרכיו.

גם הזוגיות מגיעה לפני הילד. בלי אבא ואמא אין ילד. (גם בהורות יחידנית). לכן בדקו מה קורה בזוגיות? פעמים רבות מגיעים להדרכה על הילד ומגלים שזה מעורר שדים במערכת הזוגית. נהדר. כדי שהילדים שלנו לא ייקחו על עצמם תפקיד לא שלהם, כמו לסדר לנו את הזוגיות ולאהוב את אחד מבני הזוג עבור בן הזוג השני. כדי שהילדה שלנו לא תיכנס ביננו או תנסה להפריד כשאנחנו רבים, כדאי להגיע להדרכה או טיפול זוגי או אישי כדי לטפל במה שכואב.

תנאי נוסף לתמיכה בהורות שלנו, הם התנאים הסביבתיים בה אנו חיים. האם אנחנו מסתובבים בין הורים שמתלוננים על הילדים וסובלים מההורות? האם יש לנו תנאים סביבתיים שתומכים בהורות שלנו לצאת לאור? בני משפחה שרואים כמה טוב אנחנו עושים? גננות ומורים שרואים את המאמץ ואת האהבה שלנו לילדנו? חברים טובים שיכולים לתמוך, להאכיל או לשחק עם הילדים שלנו כשקשה לנו ואנחנו מתמוטטים? מישהו שיהיה שם לידנו כשהבעל נוסע לשבוע מהעבודה? ואם אין, ממש כדאי לעצור הכל ולדאוג קודם כל לעצמנו. כי כמו שאמרנו קודם. אין הורה, אין ילד. במטוס קודם ההורה שם מסיכה ואז דואג לילד שלו. זו דוגמא נהדרת שכדאי לזכור תמיד.

זכרו מדי פעם לעצור הכל ולהביט במראה. להביט במראת האמת. זה כל הסוד!