עברו כמה שנים מאז שהתחלתי בלימודי הקונסטלציה המשפחתית בבית הספר ללימודי הקונסטלציה המערכתית. מעת לעת אני שמה לב לשינויים הקטנים והגדולים בנקודת המבט שלי על החיים. כתרפיסטית, כאמא, כבת, כבת זוג. והנה נכתב לו שיתוף מתוך המקום החדש שנולד בי.

הקונסטלציה המשפחתית מאפשרת לנו להתחיל להביט על העולם בעין קונסטלטיבית. העין הזו שרגילה לראות את הדברים מתוך אמונות עליהם גדלנו משתנה. זוג העיניים שלמדו כל החיים להיות ממוקדות רוב הזמן במה שיכול לסכן את חיינו, מתרחבות לראיית האהבה החובקת כל.

הקונסטלציה המשפחתית מלמדת אותנו לראות סדרים, הקשרים, זוויות ראיה רחבות יותר ויותר של ארועים בחיינו. דמיינו את עצמכם מביטים באי פוקוס, כמו שמביטים בתמונות תלת-מימד. לפתע רואים צורות חדשות שבוקעות משום מקום. כך הקונסטלציה מאפשרת לנו למצוא פתרונות יצירתיים שתמיד היו שם אך פשוט לא ראינו אותם כי הבטנו על העולם בעין מאד ממוקדת וחרדה לדבר סכנה.

כשלומדים קונסטלציה משפחתית מתאמנים במבט הזה. מתאמנים לראות את הפרטים הקטנים והגדולים בחיים. לאן מישהו מביט ומי יושב ליד מי בשולחן, איך המנהל בעבודה מסדר את חדר הישיבות ואיזה עובד יושב ליד מי. לומדים להבחין בארועים מקבילים ומאורגנים של היקום ובכאוס המוחלט מבלי להעדיף אחד על השני. מביטים מזוית הראיה של נמלה ושל העיט. מזוית המבט של התוקף ושל הקורבן.

הקונסטלציה מאפשרת לנו את היכולת להתבונן על ההתנהגות של בן הזוג בחמלה, כי זוהי תוצאה של השבט שממנו הוא בא. והיא מנחמת אותנו כשמביטים בהורים שלנו ומבינים שגם הם ילדים שפעם הוריהם חטאו איתם, כעסו עליהם ולא ראו אותם. ברגעים של משבר הקונסטלציה מזכירה לנו לבדוק מה היה קודם. ולמצוא בתקופה שקודמת את המשבר את המשאבים שזקוקים להם כעת.

הקונסטלציה מזכירה לנו שכל קושי או אתגר הוא קצה קרחון של הסטוריה שלמה, של רבבות של סיפורים של בני אדם, שחטאו, שבכו, שנטשו, שהיגרו, שטעו, שאהבו, שחיבקו, שנתנו, שנהרגו בשביל מישהו אחר, שעזבו כדי לא להכאיב או חזרו כדי להיות שייכים. הקונסטלציה היא אם חובקת כל ואינה מותירה אף חלל – ריק!

לקונסטלציה יש את היכולת לכוון בנו חזרה את מחט המצפן הפנימית, כך שנמצא שוב ושוב את הצפון שלנו. גם אם אנחנו במשבר גדול עם בן משפחה או במצוקה בריאותית. גם אם איננו יודעים שוב מהי החלטה נבונה לגבי קריירה או צעד כלכלי. היא פשוט תכוון חזרה את דרכינו לשם – לצפון שלנו. לאן שהמצפון האמיתי שלנו מושך.

הקונסטלציה כל כך רחבת לב שהיא מאפשרת לבני משפחה שונים הכבולים שנים זה בזה, תחת מצפון משפחתי כבד משקל למצוא שוב את המפתח אל החופש. כשהיא שומרת תמיד על האיזון בין המצפון המשפחתי לחופש הפנימי. ולרגע אם מתערער, והחלטה של אדם עומדת כנגד דורות שלמים של החלטות סותרות לו, היא תמצא את הדרך להנגיש בחמלה את ההחלטה.

היא שומרת ומאפשרת באותה מידה, שכל צעד או מילה ומשפט יאמרו במדוייק לזמן ולמקום. היא מלאה בפרדוקסים ובאותה מידה נוטשת כל נקודת מבט. היא מזדהה לרגע אם רגש קשה, בכי, צעקה והקרבה רק כדי למחול ולהרכין ראש למען זרימתה של אהבה.

כמנחת קונסטלציה אני מגלה כיצד אני גם נציגתה. היא מקפיצה אותי בין מימדים שונים של הוויה ומחברת בין האשה של העולם והאשה של הרוח. דרכה אפשרי לחיות את כולי מבלי לוותר על אף אחת. היא תמיד היתה שם וחיכתה שאגלה אותה כפי שגילתה אותי. את הידע האינסופי שמגיע מהמקור, האיזון, הקבלה והנתינה והסדר שפוגשים את הנשמה היחידה ואת זו של המשפחה, והשבט של בני האדם, והחיות, והכוכבים והיקום כולו.

והיא אף מרשה לחדול מלקרוא לה בשמה.

לקורסים ופגישות אישיות בקונסטלציה משפחתית, צרו קשר ב – 054-5908590